Tetra Solucan Çiftliği - Sağlıklı Gelecek Nesiller

Solucan Maması Nasıl Yapılır?

SOLUCAN MAMASI NASIL YAPILIR?

Solucan Maması Nedir?

Solucan maması %70 seperatör gübresi %30 yeşillik, çay-meyve posası, yumurta kabuğu ve karton suyu karışımıyla fermente edilerek oluşturulan bir karışımdır. Solucan maması solucan yetiştirmede mihenk taşı olarak ifade edilebilir.

Solucan Maması İçin Gerekli Malzemeler:

·         Seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi

·         Çay posası

·         Yeşillikler (kıvırcık, lahana, marul, ağaç yaprağı vb.)

·         Meyve posası

·         Yumurta Kabuğu

·         Selülozik su (karton suda bekletilerek elde edilebilir)

Solucan Maması Nasıl Yapılır?

Solucan maması için gerekli olan malzemeleri temin ettikten sonra %70 oranında seperatörden geçmiş gübre ve %30 yeşillikler,  meyve-çay posası, yumurta kabuğu olacak şekilde karıştırılır ve 3-4 gün beklenir .Fermente olmaya başlayan bu karışıma yine yeşillikler, çay posası (kahve telvesi de olur) ve meyve posası ekleme yapılarak bu işlem  3-4 günde bir yenilenir, yenilenirken de karışımın içerisine parçalanmış karton ve yumurta kabuğu (az miktarda) eklemeyi de unutmamalıyız. Bu işlem 3-4 kez tekrar edilir, süreç iki hafta kadar sürer. İki hafta sonunda solucan maması hazırdır.

Solucan Maması İçin Önemli Not:

Solucan mamasına kattığınız bu malzemeler solucan gübresinin organiklik değerini de etkiler. Hem malzemeler hem de fermente oluş süresinde gösterilecek özen solucan gübresinin olmazsa olmazıdır. Solucan yetiştirmede ve gübre üretmede solucan maması büyük önem taşır.

Solucan maması hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.